Czy granitowy blat w kuchni można uszkodzić?

Dodano: 2016-05-16 Przez: admin

 

Blat kuchenny powinno się kupować na długie lata. Nie tylko ma on za zadanie zdobić kuchnię, ale służy także jako przestrzeń do przygotowywania różnego rodzaju potraw. Gdy chodzi o elegancję i trwałość, zdecydowanie wygrywają blaty kamienne. Czy jednak są one całkowicie odporne na uszkodzenia?

 

Do kuchni wybierane są najczęściej blaty granitowe. Granit jest jednym z najbardziej trwałych kamieni, który jest nie tylko odporny na zarysowania, ale również na nadmierną wilgoć oraz substancje kwasowe, na przykład na soki owocowe, głównie cytrusowe, ocet, keczup, które są powszechnie wykorzystywane w kuchniach. Właśnie z tego powodu wykorzystuje się ten kamień naturalny, natomiast unika się marmuru, który jest mniej odporny na kwasowe substancje i szybko się przebarwia, gdy jest narażony na ich działanie.

 

Blaty wykonane z granitu są bardzo twarde, trwałe i wytrzymałe. Także są odporne na wysokie temperatury, więc można bez obaw postawić na nich garnek właśnie zdjęty w kuchenki. Są najczęściej polerowane, dlatego też wyróżniają się gładką nawierzchnią łatwą do utrzymania w czystości – wystarczy tylko przetrzeć blat granitowy ściereczką z łagodnym środkiem czyszczącym, a potem wytrzeć go do sucha. Co więcej, na blatach granitowych można kroić nożem, ale nie jest to polecane. Dlaczego? Ponieważ noże na takiej nawierzchni mogą szybko się stępić, dlatego też lepiej stosować deskę do krojenia.

 

Jednak blaty granitowe nie są niezniszczalne, zwłaszcza wtedy, gdy są one wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem. Codzienne czynności nie powinny w związku z tym w żadne sposób uszkodzić blatu z tego kamienia. Gdy jednak zostanie on uderzony intencjonalnie, na przykład młotkiem, wtedy istnieje ryzyko uszkodzenia jego nawierzchni. Można jednak ją naprawić, wykorzystując specjalne pasty polerskie czy też wyszlifować jego nawierzchnię. Warszawa jest także jednym z miast, gdzie można skorzystać z takich usług w zakładach kamieniarskich. Dostępne są one również w innych miejscowościach w Polsce.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy