Gdzie oddać zużyty sprzęt AGD i RTV?

Dodano: 2016-05-15 Przez: admin

 

Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, w tym sprzęt RTV, AGD czy komputery muszą być odpowiednio przetwarzane. Wyrzucone na zwykły śmietnik czy nawet do lasu stwarzają duże zagrożenie dla środowiska, a ponadto można narazić się wówczas na wysoką grzywnę.

 

Nie trzeba jednak długo szukać, aby znaleźć kilka miejsc, gdzie można oddać bez żadnych dodatkowych opłat zużyty sprzęt. Odbiór sprzętu AGD oraz RTV możliwy jest w wyznaczonych punktach, które działają w każdej gminie, ale dodatkowo można też przekazać go sprzedawcy czy skorzystać z usług specjalnych firm.

 

Oddaj w sklepie

Zużytego sprzętu najczęściej pozbywamy się wtedy, gdy kupujemy nowy. Taki elektrozłom warto wówczas przygotować do oddania sprzedawcy, który ma obowiązek jego przyjęcia przy zakupie sprzętu tego samego typu. Zatem jeżeli wymieniasz kuchenkę gazową na płytę indukcyjną z piekarnikiem, wówczas kuchenkę można przekazać sprzedawcy, a w jego gestii będzie leżało zadbanie o jej właściwą utylizację, co odbywa się za pośrednictwem wyspecjalizowanych w tym firm.

 

Warto również wskazać, że od początku 2016 roku sklepy mają też obowiązek przyjmowania zużytych sprzętów, których żaden wymiar nie powinien przekraczać 25 centymetrów – można oddać go wtedy nawet bez zakupów. Gdy masz zużyte świetlówki, suszarkę czy stary telefon komórkowy, można zrobić to w ten sposób.

 

Punkty w gminach i miastach

Istnieje możliwość przekazania elektrośmieci do punktów zbiórek znajdujących się w gminach i miastach. Są one wówczas przyjmowane za darmo, trzeba tylko wcześniej zadbać o ich transport. Adresy punktów tego rodzaju wraz z godzinami otwarcia można znaleźć na stronach Urzędów Gmin i Urzędów Miast. Warto też wskazać, że często organizowane są też punkty czasowe.

 

Skorzystaj z usług firm zbierających elektrośmieci

Dodatkowo elektrozłom można przekazać firmom, które specjalizują się w jego odbiorze, a następnie demontażu i utylizacji. Warszawa jest jednym z miast, gdzie można skorzystać z ich usług, ale swoim zasięgiem obejmują one praktycznie całą Polskę. Wówczas sprzęt też może być przekazany za darmo, ale firma może doliczyć dodatkowe opłaty za przyjazd i odbiór odpadów.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy