Jak prawidłowo przycinać płytki?

Dodano: 2016-05-16 Przez: admin

 

Gdy chcesz zdecydować się na samodzielne układanie glazury, w takim przypadku musisz posiadać również odpowiedni sprzęt do cięcia płytek. W sprzedaży znajduje się wiele różnych narzędzi – jakie z nich będzie najlepsze?

 

Zasadniczo płytki można przycinać na trzy różne sposoby – z wykorzystaniem noża szklarskiego i szczypiec do glazury, specjalnej przecinarki ze szlifierką kątową lub z użyciem piły z tarczą diamentową.

 

  1. Cięcie płytek nożem szklarskim

Potrzebny będzie nóż szklarski albo rysik do glazury, szczypce glazurnicze oraz szlifierka kątowa z diamentową tarczą, a do wykończenia pilnik wolframowy. Na płytce należy wyznaczyć linię nożem szklarskim lub rysikiem, a następnie przełamać ją zdecydowanym ruchem. Nierówności należy usunąć pilnikiem, a pozostałe elementy szczypcami do glazury. Aby brzeg płytki był gładki, należy wykończyć go szlifierką kątową z tarczą diamentową – jest najskuteczniejsza w tego typu pracach.

 

  1. Cięcie płytek przecinarką do glazury

Potrzebna będzie przecinarka do glazury – gilotyna oraz szlifierka kątowa z tarczą diamentową. Na płytce należy narysować linię cięcia, a następnie ułożyć na przecinarce – posiada ona specjalne kółko tnące, którym łatwo wykona się nacięcie wzdłuż linii. Następnie należy docisnąć stopkę gilotyny do płytki i przełamać ją. Krawędzie płytki także należy wykończyć szlifierką kątową.

 

  1. Cięcie płytek na mokro piłą z tarczą diamentową

Polecane między innymi jako cięcie gresu oraz innych trudnych w równym przecinaniu płytek. To najdroższa, ale jednocześnie najbardziej profesjonalna technika. Potrzebna będzie piła tnąca na mokro wyposażona w tarczę diamentową. W sprzedaży można znaleźć piły z tarczą ruchomą, płytka jest wtedy nieruchoma podczas cięcia, a steruje się tarczą, a także piły z nieruchomą tarczą, wtedy trzeba przesuwać płytkę. Tarcza tnąca podczas pracy jest dodatkowo chłodzona wodą, dlatego podczas cięcia nie dochodzi do pylenia. Dodatkowo także z piłą można frezować płytki pod kątem 45 stopni, aby prawidłowo stykały się w narożnikach.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy