Skręcona kostka – jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Dodano: 2016-05-16 Przez: admin

 

Skręcenie stawu skokowego, czyli skręcenie kostki jest bardzo często występującym urazem. Następuje on w momencie, gdy dochodzi do przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu w tym stawie, czego konsekwencją jest uszkodzenie torebki stawowej, a także znajdujących się w okolicy więzadeł.

 

Rozpoznanie skręcenia kostki jest zasadniczo bardzo proste – główne objawy to ból w obrębie stawu skokowego, problemy z chodzeniem, opuchlizna, czasami również wystąpić może obrzęk i krwawy wylew podskórny.

 

Leczenie skręcenia kostki zależnie od stopnia uszkodzenia

W zależności od rodzaju uszkodzenia stawu wyróżnia się cztery różne stopnie:

 

W przypadku I stopnia leczenie można przeprowadzić samemu – najlepiej stosować zimne kompresy, usztywnić kostkę bandażem albo opaską elastyczną, można także użyć maść na skręcenia, która posiada właściwości przeciwbólowe, przeciwobrzękowe oraz ściągające. Zaleca się też odpoczynek, a chodzenie należy ograniczyć.

 

W przypadku uszkodzeń od II do IV stopnia zaleca się już wizytę u ortopedy, który będzie mógł zalecić odpowiednie leczenie. Najczęściej polega ono na zastosowaniu odpowiednich leków miejscowych oraz założeniu stabilizatora lub opatrunku gipsowego, by unieruchomić staw skokowy. Mogą być też przepisane zastrzyki z heparyną, aby zapobiegać zakrzepom. W przypadku poważnych urazów konieczna może być także operacja.

 

Skręcenie czy zwichnięcie?

Należy jednocześnie odróżnić skręcenie od zwichnięcia, ponieważ są to dwa różnego rodzaju urazy. W przypadku zwichnięcia dochodzi do utracenia kontaktu pomiędzy powierzchniami stawowymi, w przypadku stawu skokowego pomiędzy kością piszczelową a skokową, a w konsekwencji staw zostaje zniekształcony. Przy zwichnięciu należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby nastawił on staw. Czasami stosuje się też leczenie operacyjne w poważniejszych przypadkach.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy