Soczewki kontaktowe – jak wybrać te najlepsze dla siebie?

Dodano: 2016-05-16 Przez: admin

 

Pozwalają na uzyskanie wyjątkowego komfortu, także w przypadku większych wad, są doskonałe dla osób uprawiających sporty i nieprzepadających za noszeniem okularów. Soczewki kontaktowe można kupić dzisiaj w wielu różnych wariantach – jak wybrać dla siebie te najlepsze?

 

Przede wszystkim osoba, która chce zacząć nosić soczewki kontaktowe, na sam początek powinna udać się do okulista lub optometrysty, który będzie mógł wykonać badanie wzroku i dobrać taką moc i inne parametry soczewek, które będą najbardziej odpowiednie. Warto pamiętać o tym, że ich moc jest wtedy inna od mocy okularów, ponieważ soczewki zakładane są bezpośrednio na oko, natomiast okulary nosimy już w większej odległości od niego.

 

Jednorazowe czy wielorazowe?

Jedną z kluczowych decyzji dotyczącej zakupu soczewek kontaktowych jest wybranie czasu ich noszenia – w sprzedaży znajdują się soczewki jednodniowe, które nosi się przez maksymalnie jeden dzień, a potem wyrzuca do kosza, nie wymagają one w związku z tym stosowania płynów do przechowania. Można kupić też soczewki kontaktowe wielorazowe – dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne, do których trzeba dokupić już płyny.

 

Zasadniczo najtańsze w użytkowaniu są soczewki trzymiesięczne oraz miesięczne, ale trzeba doliczyć do nich także koszt płynów. Ponadto nie są one tak higieniczne jak w przypadku soczewek jednodniowych, które z kolei są najdroższe w użytkowaniu. Okuliści zalecają stosowanie soczewek jednodniowych lub dwutygodniowych, ponieważ ryzyko zakażeń jest wtedy niższe.

 

Jaką markę wybrać?

Soczewki markowe, na przykład takich producentów jak Bausch & Lomb, Johnson & Johnson, Ciba Vision, Alcon, aby wspomnieć o kilku z nich. Różnią się one swoimi cenami oraz zastosowanymi materiałami. Najlepiej przetestować soczewki różnych producentów, aby wybrać dla siebie takie, które będą najbardziej komfortowe – każdy ma tutaj inne preferencje, dlatego też niekoniecznie najdroższe soczewki są tymi najbardziej wygodnymi w używaniu. W wielu miastach, na przykład Warszawa, można kupić soczewki na sztuki, więc można łatwo je sprawdzić.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy