Z dzieckiem do stomatologa – wizyta adaptacyjna i leczenie

Dodano: 2016-05-15 Przez: admin

 

Dla wielu z nas stomatolog jest tym specjalistą, którego wolimy nie odwiedzać zbyt często. Zdarza się, że powodem jest uraz z okresu dzieciństwa. Niestety, wielu rodziców zapomina o tym, jak ważne są wizyty u dentysty i wybierają się do gabinetu wtedy, gdy jest już za późno, a strach dziecka również w tym nie pomaga.

 

Nierzadko nawet najmłodsze dzieci mają problemy z próchnicą, ale nie jest ona jedynym problemem. Również to formujące się wady zgryzu, osad i kamień nazębny czy też ubytki. Dzisiaj na bazie nowoczesnych rozwiązań dentysta dziecięcy jest w stanie pomóc w tych oraz w wielu innych przypadkach. Nie zdziała jednak zbyt wiele bez współpracy ze strony małego pacjenta oraz jego rodziców. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze oswajanie się dziecka z wizytami u dentysty.

 

Pierwsza wizyta u stomatologa

Aby od razu nie rzucać malucha na głębokie wody, gabinety stomatologiczne zapraszają na wizyty adaptacyjne. Podczas nich stomatolog dziecięcy pokazuje dziecku swój gabinet, używane narzędzia, również prezentuje, jak należy dbać o zęby, i sprawdza ich stan u dziecka. Taka wizyta, podczas której nie prowadzi się jeszcze leczenia, oswaja dziecko z nową sytuacją i pomaga w trakcie kolejnej wizyty u stomatologa. Na koniec mały pacjent dostaje kolorowe naklejki czy inne gadżety.

 

Kontrola i leczenie

Jeżeli podczas pierwszej wizyty nie wykryto żadnych nieprawidłowości, w takim przypadku należy stawić się na kontrolę w czasie wyznaczonym przez stomatologa – zazwyczaj jest to okres od pół roku do roku.

 

Jeżeli jednak dentysta wykryje próchnicę lub innego rodzaju zmiany wymagające leczenia, w takim przypadku prowadzone są one na kolejnej wizycie. Dzięki wcześniejszej adaptacji nie jest ona związana już z tak dużym strachem. W trakcie leczenia stosuje się także bezpieczne środki znieczulające, często w połączeniu ze smakowymi żelami, które minimalizują uczucie wkłucia. Również plomby mogą być kolorowe!

 

Jeżeli zależy ci na tym, aby wizyty u stomatologa nie były dla twojego dziecka traumą, Warszawa jest jednym z miast, gdzie czekają na ciebie liczne  gabinety świadczące usługi stomatologii dziecięcej.

 

 

 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy